Şubat Ayı Değerimiz

Sayın Velimiz;


    Hayatta, zorlukları yenmek, başarı yolunda mesafe kazanabilmek için insanların birbirlerinin güçlerine, imkânlarına ve düşüncelerine ihtiyaçları vardır. Birinin gücünün ve imkânının tükendiği yerde, diğerinin gücü ve imkânı sonuca ulaşmada yararlı olabilir. Birlik olunan yerde aşılması gereken zorluklar daha doğru ve sağlam olarak aşılacak; birlik ve beraberlik düzeni daha sağlam bir şekilde kurulacaktır.

  Hepimizin bildiği gibi ilk eğitim ailede başlar ve gelişir. Siz velilerimizle yardımlaşarak ve işbirliği yaparak çocuklarımızın yardımlaşma bilincini kazanmalarını sağlayabiliriz. Bunun için de bazı fikirleri hayata geçirmeliyiz.

 Ailede çocuğa yardımlaşma ve yardımseverlik değeri kazandırmak için yapılabilecekler:

•  Çocuklarınıza İyilik Etme Fırsatı Verin.

•  Çocuklarınızın Toplumsal Yardımlaşma Hizmetine Katılmalarını Sağlayın.
   Aile bireylerinin çeşitli toplumsal yardımlaşma projelerine katılarak başkalarına yardım etmesi, hem çocuklarınızın topluma karşı daha duyarlı olmasını hem de sosyal yaşantı farklılıklarını görmesini sağlayacaktır. 


•  Çocuklarınızla Başkalarının Yaşantılarına, Sıkıntılarına Dair Konuşun.
   Sizin başka insanların sıkıntılarına önem vermeniz ve bunu tartışma konusu olarak gündeme getirmeniz, çocuğunuzun bakış açısını ve de hayata dair düşüncelerini etkiler.  Çocuklarımız, hayatı sadece bizlerin yaşadığı açıdan değil, çok farklı yaşamsal deneyimlerden oluştuğunu bilerek yaşamak, toplumsal duyarlılıkları daha da geliştirir. Haberleri beraber seyredip, orada karşınıza çıkan toplumsal olayları irdeleyen bir konu üzerinde tartışabilirsiniz.

•  Çocuklarınıza Ev İşlerinde Yardım Etme Fırsatı Verin.

Aile bireylerinin ev işlerinde birbirlerine yardımcı olmaları aile olma duygusunu zenginleştirecektir. Çocuğun yaşına ve becerisine göre yapılacak görev paylaşımı ile yardımlaşma bilincinin gelişmesi sağlanabilir. Market alışverişi, sofra hazırlama, evcil hayvan bakımı ya da kardeşler arasındaki dayanışma küçük fakat etkili yöntemlerdir.

Unutmayalım ki; Çocukların alacağı ilk örnek aile bireyleridir.

Okul Değerler Eğitimi Komisyonu


YİĞİT OKULLARI © 2013
Yiğit Anaokulu   0216 526 35 03
Yiğit İlkokulu   0216 466 79 79
Yiğit Ortaokulu   0216 466 79 19