İnternational Earlys Years

YİĞİT ANAOKULU’NDA YABANCI DiL EĞiTiMi

Yiğit Anaokulu’nda yabancı dil İngilizce’dir. İngilizce ile ilk kez tanışan öğrencilerimiz, yeni bir dil öğrendiklerini fark etmeden, ana dil etkinliklerine paralel eğlenceli, iletişime dayalı pek çok aktiviteyle İngilizce’yi doğal ortamlarında anadili İngilizce olan yabancı öğretmenlerin rehberliğinde edinirler.

2,3,4 ve 5 yaş grubu öğrencilerimiz haftada 10 saat İngilizce dersi yaparlar.Her seviyede native speaker- anadili İngilizce olan öğretmenlerimiz görev almaktadır.

Bu yaş grubunda öğrencilerimiz İngilizce kavramları,yönergeleri, basit bir şekilde kendilerini ifade etmeyi öğrenirler. Yemek yerken, oyun oynarken okulda bulundukları her ortamda İngilizce konuşulması dili doğal olarak ve hızlı edinmelerini sağlar. Oxford Playtime A ve B serisi kaynak kitaplarımız dijital uygulamalar ve akıllı tahta çalışmaları ile desteklenmektedir.İngilizce kitap okuma dil öğreniminde daha hızlı konuşmayı ve anlamayı sağlamaktadır, bu amaçla çok zengin İngilizce hikaye kitaplarımızın bulunduğu kütüphanemiz ile her seviyede bir sene boyunca 60 kitap okunmaktadır.

KULLANDIĞIMIZ KAYNAKLAR:

Oxford Playtime Student Book A

Oxford Playtime Workbook A

Oxford Playtime Student Book B

Oxford Playtime Workbook  B

Oxford Picture Books – Library

Oxford Reading Trees

 

HAZIRLIK SINIFLARINDA EĞİTİM

Temel İngilizce kavramları öğrenen öğrencilerimiz hazırlık sınıfına geldiklerinde ‘Tam Gün İngilizce’ Programı ile İngilizce yi daha yoğun öğrenmeye devam ederler. Hazırlık sınıflarında her sınıfın hem anadili İngilizce olan-native speaker- İngilizce öğretmenleri hem de Anaokulu öğretmenleri sınıf öğretmeni olarak görev alırlar. Program yoğunluk olarak İngilizce’dir. Öğrencilerimiz İngilizce yi branş dersi olarak değil okula girdikleri andan itibaren her ortamda duymaya ve kullanmaya başlarlar.

Yabancı dile karşı ilgi ve merak uyandırarak öğrencilerimizin iki dili aynı anda öğrenmeleri sağlanır. Öğrencilerimiz İngilizceyi resimle, oyunla, dansla, dramayla, şarkılarla, yemek yaparak, matematik ve fen-doğa çalışmalarıyla öğrenirler.  Böylece İngilizce farklı konularla da işlenerek pekiştirilir.

Anadil etkinlikleri, beceri geliştirme programi içerisinde yer alan; dikkat konsantrasyon,

görsel-işitsel algı çalışmaları, matematiksel düşünme becerisi çalışmaları anaokulu öğretmenleri tarafından,  okuma yazmaya hazırlık çalışmaları haftada bir gün bir ders saati ilkokul sınıf öğretmenleri tarafından yürütülür. .

Branş öğretmenleri müzik, yaratıcı drama, modern dans, görsel sanatlar, satranç, hareket eğitimi, yüzme, buz pateni etkinliklerini gerçekleştirir.

Öğrencilerimizin İngilizce olarak yaptıkları dersler:

  • Language Arts- Temel İngilizce
  • Science- Fen ve Doğa Bilgisi
  • Math- Matematik
  • Arts and Crafts- Sanat ve El Becerisi
  • Music- Müzik
  • Drama- Drama
  • Story Time- Hikaye Okuma
  • Watch Out (Safety Education in English)- Kendimizi tehlikelerden nasıl koruruz?
  • Cooking – (Yemek ve Beslenme Eğitimi)

 

KULLANDIĞIMIZ KAYNAKLAR:

Show and Tell Student Book (Temel İngilizce) – OXFORD

Show and Tell Workbook (Temel İngilizce) - OXFORD

Watch Out (Safety Education in English)- ELI

Cook for Fun- (İngilizce Beslenme Bilgisi) - ELI

Green English (Fen Bilgisi) - ELI

Numicons (Matematik Seti) – OXFORD

Jamboree Big Books – PEARSON

Picture Books – OXFORD

ORT- Oxford Reading Trees

DiJiTAL UYGULAMALAR

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

 

      1.Küçük yaşta dil eğitiminin ne gibi avantajları olabilir?

 

Erken çocukluk döneminde ikinci dilde şarkılara, hikayelere maruz kalmak dilin daha rahat öğrenilmesini sağlar. Bu dönemde beyin yeni şekillendiği ve sağ ve sol beyin olgunlaşmadığı için doğal olarak,  zorlanmadan, çok büyük bir çaba harcamadan akıcı olarak öğrenilebilir.Doğru bir metotla sunulduğu takdirde yabancı dil öğrenimine ne kadar erken yaşta başlanırsa,öğrenme o kadar kolay ve doğal olur.Ne kadar geç başlanırsa,ana dili gibi konuşan birinin gramer hakimiyeti ve aksanına sahip olması o kadar zorlaşır. Erken yaşta İngilizce öğrenimi,çocuğun okulda İngilizce derslerinde başarılı olmasına yardım edeceği gibi çocuğun dil öğrenmekten de zevk almasını da sağlayacaktır.

 

      2.Yabancı dil erken yaşta nasıl daha kolay öğrenilir?

 

İngilizce çocuklar için ders değil; oyun olmalıdır. Doğal yaşamın bir parçası olarak öğretilmeli; dramalarla, oyunlarla, diyaloglarla, şarkılarla birleştirilmeli eğlenceli hale getirilmelidir. Bu doğal ortamı sağlamak da ancak İngilizce’yi doğru olarak kullanan ve telaffuz eden, sürekli İngilizce konuşan yabancı öğretmenler ile mümkün olabilmektedir.
Öğrencilerimizde istek ve merak uyandırılması dil öğreniminde çok önemlidir bu da zengin materyal kullanımı ve işinde tecrübeli bir öğretmen kadrosu ile sağlanabilir.
Teknolojiyi gerektiği şekilde ve uygun olarak derslerde kullanmak öğrenme hızını arttıracak ve kolaylaştıracaktır.

  

 

          

 

YİĞİT OKULLARI © 2013
Yiğit Anaokulu   0216 526 35 03
Yiğit İlkokulu   0216 466 79 79
Yiğit Ortaokulu   0216 466 79 19